Wróć do bloga

Czy konieczne jest spuszczanie wody z basenu na zimę?

Czy spuszczać wodę z basenu na zimę? To jedno z pytań, które nurtuje właścicieli przydomowych basenów. Tak naprawdę wszystko zależy od tego, jakiego rodzaju akwenem dysponujesz. Zimowanie basenu stelażowego (poliestrowego) polega tak naprawdę na jego wcześniejszym opróżnieniu i osuszeniu. Aby odprowadzić z niego wodę, musisz przestrzegać przepisów prawa. Nawet jeśli jesteś właścicielem posesji, na której stoi basen naziemny, nie możesz po prostu wylać wody, by wsiąknęła w ziemię. Najlepiej spuścić ją do szamba albo sieci kanalizacyjnej.

Nieco inaczej wygląda zimowanie basenu całorocznego. Większość producentów takich zbiorników zaleca, aby powstrzymać się od całkowitego spuszczania wody w sezonie jesienno-zimowym. Powód jest prosty: gdy temperatura spada, woda w akwenie zamarza, co powoduje wzrost ciśnienia. W praktyce skutkuje to zwiększonym naciskiem na ściany basenu. Jeśli zbiornik zostanie całkowicie opróżniony, ciśnienie będzie wywierane tylko od strony gruntu, stwarzając większe ryzyko trwałego uszkodzenia konstrukcji basenu.

Aby temu zapobiec, należy spuścić wodę tylko do określonego poziomu: do ok. 10–20 cm poniżej wlotu skimmera basenowego oraz ewentualnych dysz lub innych urządzeń zainstalowanych w zbiorniku. Ten środek zapobiegawczy jest również ważny przy ograniczaniu przelewania się wody w okresie jesienno-zimowym, które może być spowodowane przez obfite opady deszczu. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak jeszcze przygotować basen na zimę, aby nadawał się do użytku w kolejnym sezonie, czytaj dalej!

Zimowanie basenu całorocznego krok po kroku

Zima to bez wątpienia fascynująca pora roku. Jednak biały puch, który tak kochają wszyscy, wraz z niskimi temperaturami, stanowią potencjalne zagrożenie dla basenów. Nie chodzi tu tylko o baseny stelażowe, które można łatwo złożyć i schować na przykład w garażu. Na zamarzanie są narażone w szczególności zbiorniki całoroczne, wkopane w ziemię. Jeśli masz taki akwen w swoim ogrodzie, konieczne sprawdź, jak przygotować go na nadejście zimy!

Pozbądź się zanieczyszczeń

Aby przygotować basen do zimy, należy go wyczyścić przed zamknięciem. W ten sposób zminimalizujesz nakład pracy związany z ponownym napełnieniem go wraz z nadejściem wiosny. Zaleca się przeprowadzenie procesu czyszczenia tego samego dnia, w którym basen ma zostać wyłączony z użytku, aby zapobiec gromadzeniu się nowych zanieczyszczeń na dnie. Do tego warto użyć specjalnego odkurzacza basenowego – to skuteczny i ekologiczny sposób na czystą wodę.

Przydatna będzie również siatka (nazywana podbierakiem), z pomocą której wyłowisz zanieczyszczenia znajdujące się w zbiorniku. Do czyszczenia basenu nie rekomenduje się korzystania z myjki ciśnieniowej ani agresywnych środków czyszczących. Warto sięgać po delikatne preparaty przeznaczone czyszczenia basenów.

Zdezynfekuj wodę

Przed zimowaniem basenu warto przeprowadzić jego dezynfekcję, a także upewnić się, że woda ma odpowiednie pH. Równowaga kwasowo-zasadowa powinna utrzymywać się na poziomie 7,0–7,4. Proces uzdatniania i dezynfekcji obejmuje zastosowanie m.in. zmiękczaczy wody oraz środków glonobójczych. Dodając je do zbiornika, możesz skutecznie zapobiec gromadzeniu się brudu i ewentualnym przebarwieniom na ścianach i dnie basenu. Dzięki temu znacznie uprociścisz sobie proces przygotowania basenu na wiosnę.

Zastosuj pływaki zimowe

By zminimalizować ryzyko uszkodzenia okładziny basenowej w wyniku potencjalnego parcia lodu na powierzchnię niecki, wskazane jest umieszczenie w zbiorniku pływaków zimowych. Mają za zadanie zrównoważyć dodatkowe ciśnienie spowodowane gromadzeniem się lodu na powierzchni wody w miarę upływu czasu. Różne czynniki, takie jak deszcz i śnieg, przyczyniają się do wzrostu ciśnienia, co może mieć poważne konsekwencje. Warto pamiętać, że pływak powinien być napompowany tylko do zakresu 60–80%, aby umożliwić kompresję.

Kup odpowiednie przykrycie

Aby zapobiec nadmiernemu gromadzeniu się brudu oraz rozwojowi glonów i bakterii w basenie, dobrym pomysłem będzie wybranie przykrycia basenu na zimę. Wybrana pokrywa powinna być specjalnie zaprojektowana tak, by odpowiadała parametrom Twojego zbiornika. Upewnij się, że jest szczelna i pozbawiona jakichkolwiek otworów czy pęknięć. Ze względu na ciężar zalegającego śniegu i lodu warto pamiętać o jej regularnym odśnieżaniu. Do wyboru masz wiele różnych zadaszeń, o czym piszemy w dalszej części artykułu.

Czym przykryć basen na zimę?

Na rynku są dostępne zadaszenia basenowe dostosowane do rozmiaru i kształtu niemal każdego basenu. Są wykonane z wytrzymałych materiałów, które zapewniają ochronę przed opadami atmosferycznymi, liśćmi i innymi zanieczyszczeniami. Aby ułatwić Ci wybór, przygotowaliśmy listę najpopularniejszych rodzajów zabezpieczeń. Sprawdź, czym przykryć basen na zimę!

Plandeki

Aby zabezpieczyć przydomowy basen, możesz zastosować specjalnie zaprojektowaną plandekę. Bardzo ważne jest, aby taka osłona była solidna i wytrzymała ciężar zarówno śniegu, lodu, jak i wody. W związku z tym zaleca się stosowanie wariantów o sile nacisku co najmniej 60 kg/m2.

Siatkowe osłony

Siatkowe osłony są wykonane z trwałej tkaniny polipropylenowej o różnych splotach i w różnych kolorach. Zależnie od wersji, mogą mieć mniejsze lub większe oczka. Ich zadaniem jest przede wszystkim zabezpieczanie wody basenowej przed spadającymi liśćmi. Tego typu osłony nie nadają się jednak do ochrony przed mniejszymi zanieczyszczeniami, dlatego rekomenduje się stosowanie ich wraz z plandeką czy pokrowcem.

Pokrowce z workami na wodę

Tego typu przykrycia są wykonane z lekkiego przypominającego plandekę materiału, który jest utrzymywany na krawędzi basenu przez winylowe worki pełne wody oraz specjalną linkę. To łatwo dostępne i niedrogie akcesorium, które sprawdzi się zarówno w przypadku basenów naziemnych, jak i tych wkopanych w ziemię.

a ogół są proste w montażu, jednak mają tendencję do szybkiej degradacji, przez co wymagają wymiany w ciągu dwóch do trzech lat. Ponadto nie są najwytrzymalsze. W przeciwieństwie do plandek z linkami mocującymi zainstalowanymi w ziemi, pokrowce z workami na wodę nie są w stanie wytrzymać większych obciążeń.

Zadaszenia z poliwęglanu

Przykrycia basenowe z poliwęglanu to estetyczne i funkcjonalne przykrycie basenu. Pomogą Ci utrzymać basen w dobrym stanie i zabezpieczyć akwen przed dzikimi zwierzętami. Tego typu osłona pozwala zabezpieczać basen przez cały rok. Dzięki niej zmniejszysz ilość energii potrzebnej do ogrzania basenu, zachowując optymalną temperaturę wody w ciągu dnia.

Zadaszenia basenowe z poliwęglanu – dlaczego warto zdecydować się na ten model?

Czy wiesz, że zbudowanie zadaszenia basenowego z poliwęglanu pozwala cieszyć się kąpielą przy każdej pogodzie? Ten materiał jako jedyny z wyżej wymienionych przepuszcza naturalne światło. Twój przydomowy zbiornik może być dobrze oświetlony nawet w pochmurne dni! To jednak nie wszystko. Takie pokrycie doskonale chroni akwen przed negatywnym wpływem m.in. pogody. Dzięki temu możesz kąpać się w czystej wodzie, znacznie ograniczając liczbę zabiegów uzdatniających wodę czy dezynfekujących sam basen. To oznacza oszczędność czasu i pieniędzy!

Nie wszystkie materiały do ​​pokrycia basenu są tak solidne i łatwe w utrzymaniu w czystości jak właśnie poliwęglan. Na przykład szkło jest delikatne i nie zapewnia pożądanego poziomu bezpieczeństwa, dlatego zwykle unika się go podczas budowy basenu ogrodowego. Dzięki zadaszeniom z poliwęglanu możesz cieszyć się komfortem i krystalicznie czystą wodą. Nie trzeba też martwić się potencjalnym uszkodzeniem lub pogorszeniem jakości wody, ponieważ panele są zaprojektowane tak, aby wytrzymać uderzenia i zmienną pogodę panującą w klimacie umiarkowanym. Jeśli chcesz zachować estetyczny wygląd takiego zadaszenia basenowego, wystarczy od czasu do czasu przemyć je wodą z dodatkiem rekomendowanych środków.

Bucovers – wysokiej jakości przykrycia basenu na cały rok

Wiesz już, jak zabezpieczyć basen na zimę i czy konieczne jest spuszczanie z niego wody. Jeśli posiadasz przydomowy akwen całoroczny zachęcamy Cię do zapoznania się z ofertą firmy Bucovers. W dużym portfolio produktowym znajdziesz m.in. zadaszenia basenowe i tarasowe wykonane z trwałego i estetycznego poliwęglanu. Pokrycie można zaprojektować z myślą o konkretnym basenie, dzięki czemu przykrycie będzie doskonale pasować do wyglądu całej posesji.

Skontaktuj się z nami

Dział sprzedaży

Zuzanna Bukowska

zuzanna.bukowska@bucovers.pl

+48 693 400 087

Klaudia Farynowska

bucovers@bucovers.pl

+48 693 400 085

Amelia Bukowska

bucovers@bucovers.pl

+48 693 400 120

Krzysztof Ziółkowski

krzysztof.ziolkowski@bucovers.pl

+48 605 212 213

Dział techniczny

Piotr Graczyk

piotr.graczyk@bucovers.pl

+48 693 400 110

Krystian Młynarczyk

krystian.mlynarczyk@bucovers.pl

+48 523 188 090

Bartosz Błaszak

bartosz.blaszak@bucovers.pl

+48 726 885 086

Serwis

bucovers@bucovers.pl

+48 601 215 831

Dział logistyki

Sławomir Czubachowski

bucovers@bucovers.pl

+48 601 215 831

Napisz do nas

website made by melon.studio