Wróć do bloga

Przydomowa wiata – praktyczne rozwiązanie

Przydomowa wiata może pełnić wiele funkcji – znajdzie zastosowanie na niemal każdej posesji. Bez względu na to, czy potrzebujesz dodatkowej przestrzeni do przechowywania narzędzi i akcesoriów ogrodowych, bezpiecznego schronienia dla pojazdów, czy miejsca do spędzania czasu na świeżym powietrzu, tego rodzaju konstrukcja sprawdzi się doskonale. Czy zgłoszenie jej budowy jest konieczne? Czy możesz postawić w ogrodzie wiatę 70 m2 bez pozwolenia? Na te i wiele innych pytań odpowiadamy w artykule!

Pozwolenie na wiatę – czy jest niezbędne?

Wybudowanie wiaty bez pozwolenia jest możliwe, ale tylko pod pewnymi warunkami. W Polsce obowiązują bowiem przepisy, które określają między innymi maksymalne wymiary dla tego rodzaju konstrukcji. Przed przystąpieniem do budowy warto więc wiedzieć, co na ten temat mówi prawo.

Powierzchnia i wymiary wiaty bez pozwolenia na budowę

Konstrukcje niewymagające pozwolenia podlegają w Polsce ograniczeniom dotyczącym maksymalnych wymiarów. Zazwyczaj wystarczy zgłoszenie, aby móc wznieść budynek wolnostojący (parterowy lub piętrowy) o łącznej powierzchni do 35 m2. Przy większych rozmiarach konieczne jest uzyskanie pozwolenia budowlanego. Duże znaczenie ma również wysokość konstrukcji. Maksymalna wysokość wiaty nie powinna przekraczać 3 metrów (licząc od gruntu).

Czy można zbudować wiatę zarówno bez pozwolenia, jak i zgłoszenia? Z prawnego punktu widzenia taka opcja jest dostępna. Musisz jednak spełniać dwa warunki:

powierzchnia konstrukcji nie może przekraczać 50 m2, liczba wiat na działce nie może przekraczać dwóch na każde 1000 m2 powierzchni.

Odległość od drogi

Wiaty bez pozwolenia podlegają innym przepisom niż garaże i hale. Mogą więc być usytuowane bliżej granicy działki. Podczas ich budowy należy jednak wziąć pod uwagę położenie w stosunku do drogi. Koniecznością jest przestrzeganie zarówno miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, jak i ustawy o drogach publicznych. Ten drugi dokument określa minimalne odległości w zależności od kategorii drogi oraz tego, czy wiata znajduje się na terenie zabudowanym, czy poza nim. Minimalna odległość wiaty od zewnętrznej krawędzi jezdni w terenie zabudowanym wynosi:

6 m dla dróg gminnych, 8 m dla dróg powiatowych i wojewódzkich, 10 m dla dróg krajowych, 20 m dla dróg ekspresowych 30 m dla autostrad.

Ściany i rodzaj materiału

W przypadku wiaty materiał wykorzystany do wybudowania szkieletu i podpór nie ma większego znaczenia. Zyskujesz w tej kwestii dużą dowolność – możesz się zdecydować na drewno, stal, a także aluminium.

Czy wiata może mieć ściany? Jest to zasadne pytanie, ponieważ taka konstrukcja różni się od budynku gospodarczego właśnie tym, że jest otwarta. W praktyce oznacza to, że wiata może mieć od jednej do maksymalnie trzech ścian. W zależności od przeznaczenia wiaty mogą być całkiem zabudowane, w pełni przezroczyste, służyć do dodatkowej ochrony przed wiatrem i deszczem bądź zapewniać jak największą prywatność.

Wiata 100 m2 bez pozwolenia – czy to możliwe?

Jeśli zastanawiasz się, czy możesz wybudować wiatę 70 lub 100 m2 bez pozwolenia, mamy dla Ciebie złą wiadomość. Każda konstrukcja przekraczająca wymiary podane powyżej, będzie wymagać uzyskania pozwolenia na budowę. W tym celu trzeba się udać do właściwego urzędu (powiatowego, gminnego albo dzielnicowego) i złożyć komplet niezbędnych dokumentów – w tym:

oświadczenie o dysponowaniu nieruchomością na cele budowlane, aktualną decyzję o warunkach zabudowy, cztery egzemplarze projektu wiaty garażowej (od osoby dysponującej uprawnieniami budowlanymi), odpowiednie zaświadczenia.

Ważne jest to, aby złożyć ten wniosek przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac budowlanych. W przeciwnym razie dany organ może uznać wiatę za samowolę budowlaną. Grozi za to kara grzywny wysokości od 50 tysięcy do aż miliona złotych.

A co z zadaszeniami tarasowymi?

Jak widać, wymagania dotyczące budowy przydomowej wiaty są mniej restrykcyjne w porównaniu z innego rodzaju konstrukcjami wolnostojącymi o tej samej powierzchni. Może Ci się więc nasuwać pytanie, jak w związku z tym traktowane są zadaszenia tarasowe? Otóż dach nad tarasem również można wybudować bez pozwolenia budowlanego. Zasada jest podobna jak w przypadku wiat: powierzchnia zadaszenia nie powinna przekraczać 50 m2.

Nie ma tu znaczenia ani użyty rodzaj materiału, ani to, czy zadaszenie tarasu jest przedłużeniem dachu budynku domu, czy osobną konstrukcją. Warto również dodać, że taras może mieć ściany z każdej strony (przyjmując, że jedną z nich tworzy fasada domu). Dzięki temu zyskujesz dodatkową funkcjonalną i komfortową przestrzeń do relaksu lub zabawy, która zapewnia poczucie prywatności.

W zależności od projektu i Twoich osobistych potrzeb zadaszenie pozwala na osiągnięcie różnych korzyści. Jeśli na przykład zdecydujesz się na konstrukcję z poliwęglanu, możesz się cieszyć tarasem przez cały rok, niezależnie od pogody. Dużym atutem jest nieograniczony dostęp do naturalnego światła. Poliwęglan termiczny może być formowany i dostosowywany do różnych kształtów i wymiarów. To pozwala zaprojektować i stworzyć zadaszenie tarasowe o wyjątkowym wyglądzie, pasujące do stylu Twojego domu i ogrodu.

Bucovers – producent zadaszeń z poliwęglanu na halę i taras

Jeśli chcesz wybudować obok swojego domu wiatę lub taras o przezroczystych ścianach i suficie, koniecznie zapoznaj się z ofertą firmy Bucovers. To producent wysokiej jakości okryć z poliwęglanu, które zapewniają trwałość i całoroczną ochronę, zachowując przy tym estetyczny wygląd przez wiele lat. Dzięki wyjątkowym właściwościom tego materiału produkty Bucovers są odporne na warunki atmosferyczne, promieniowanie UV oraz uszkodzenia mechaniczne. Złóż zamówienie już teraz!

Skontaktuj się z nami

Dział sprzedaży

Zuzanna Bukowska

zuzanna.bukowska@bucovers.pl

+48 693 400 087

Klaudia Farynowska

bucovers@bucovers.pl

+48 693 400 085

Amelia Bukowska

bucovers@bucovers.pl

+48 693 400 120

Krzysztof Ziółkowski

krzysztof.ziolkowski@bucovers.pl

+48 605 212 213

Dział techniczny

Piotr Graczyk

piotr.graczyk@bucovers.pl

+48 693 400 110

Krystian Młynarczyk

krystian.mlynarczyk@bucovers.pl

+48 523 188 090

Bartosz Błaszak

bartosz.blaszak@bucovers.pl

+48 726 885 086

Serwis

bucovers@bucovers.pl

+48 601 215 831

Dział logistyki

Sławomir Czubachowski

bucovers@bucovers.pl

+48 601 215 831

Napisz do nas

website made by melon.studio