Wróć do bloga

Czym pokryć dach tarasu?

Czy poliwęglan będzie lepszy? To tylko kilka z popularnym pytań, które zadają sobie osoby planujące jak najlepiej zaaranżować tę przydomową przestrzeń do relaksu.

Zadaszenie tarasu a przepisy budowlane

Podobnie jak wszystkie inne konstrukcje wznoszone na posesji taras podlega prawu budowlanemu. Choć pojęcie tarasu nie zostało w nim zdefiniowane, konstrukcja taka stanowi całość funkcjonalno-użytkową z budynkiem mieszkalnym i obowiązują ją dokładnie takie przepisy jak w przypadku garażu czy altany. Po pierwsze warto pamiętać, że budowa tarasu wymaga uzyskania pozwolenia, jeśli jego powierzchnia przekracza 35m2. Jeśli więc dopiero myślisz o wybudowaniu tarasu, zacznij od określenia jego powierzchni, pamiętając o dopełnieniu wszelkich formalności urzędowych. Gdy taras jest już wybudowany i dysponujesz niezbędnymi pozwoleniami, możesz przejść do następnego kroku, jakim jest aranżacja tej przestrzeni. Czytaj dalej, jeśli chcesz wiedzieć, czym możesz pokryć i ile kosztuje zadaszenie tarasu.

Poliwęglan, drewno i szkło: przegląd materiałów zadaszeń tarasowych

Czym pokryć dach tarasu? Zadaszenie można wykonać z materiałów, które są przezroczyste lub nieprzezroczyste. Do pierwszej grupy zalicza się różne gatunki drewna i metalu (stal, aluminium, blacha). Półprzezroczyste zadaszenia tarasów nazywane są również panelami świetlnymi. Wykonane są z prześwitujących materiałów takich jak: - tworzywa sztuczne (poliwęglan lity lub kanałowy). - szkło.

Poliwęglan

Poliwęglan jest bardzo odporny na warunki atmosferyczne i nie żółknie w wyniku ekspozycji na promieniowanie UV. Ponadto jest bardzo lekki, więc nie powoduje naprężeń i odkształceń konstrukcyjnych. Płyty poliwęglanowe (wielowarstwowe lub dwuwarstwowe) są obecnie uważane za najnowocześniejsze rozwiązanie, idealnie nadające się do zadaszeń tarasów. Oferują wysoką wytrzymałość na uderzenia i dobrą odporność na grad, dlatego są uważane za praktycznie niezniszczalne. Co więcej, zadaszenia tarasów z poliwęglanu wytrzymują temperatury od -40 do +115 stopni Celsjusza. Światło, które przepuszczają, jest przyjemnie rozproszone. Ogromną zaletą paneli z poliwęglanu jest to, że można je łatwo dociąć na wymiar na etapie montażu, co pozwala stworzyć zadaszenie idealnie dopasowane do tarasu. W takiej konstrukcji najczęściej stosuje się stalowy szkielet.

Szkło

W pełni przeźroczyste materiały, takie jak szkło, doskonale sprawdzą się w przypadku zacienionych tarasów, ponieważ przepuszczają światło, co jest szczególnie pożądane, gdy taras ma ekspozycję północną, wschodnią lub wokół niego znajdują się drzewa, które blokują promienie słoneczne. Możliwe jest kontrolowanie ilości światła poprzez zastosowanie specjalnych rolet zaciemniających. Warto jednak pamiętać o wadach tego materiału: szkło szybko się nagrzewa i jest podatne na uszkodzenia – także środowiskowe. Skutkuje to wyższą wrażliwością na pękanie. Ponadto szkło akrylowe jest znacznie bardziej wrażliwe na zarysowania niż poliwęglan.

Ile kosztuje zadaszenie tarasu?

Koszt zadaszenia będzie się różnił w zależności od powierzchni tarasu, stopnia skomplikowania projektu oraz zastosowanych materiałów konstrukcyjnych. Najdroższym surowcem jest bez wątpienia drewno. Z uwagi na to, że taras jest inwestycją na stałe, która ma zdobić dom, a jednocześnie zapewniać komfortowe warunki, warto zdecydować się na rozwiązanie, które będzie jednocześnie trwałe i korzystne finansowo. Bardzo nowoczesną, a przy tym atrakcyjną cenowo opcją jest aluminiowe zadaszenie tarasu z panelami poliwęglanowymi, które dopasujesz do swoich potrzeb i budżetu. Jeśli interesuje Cię aluminiowe zadaszenie tarasu, zapoznaj się z ofertą firmy Bucovers, która oferuje kilka różnych poziomów grubości paneli, aby zarówno wzmocnić dach, jak i poprawić poziom izolacji. W ofercie dostępnych jest wiele opcji stylistycznych, co pozwoli dopasować zadaszenie do wielkości tarasu oraz koloru elewacji. Inwestując w rozwiązanie szyte na miarę, zaoszczędzisz zarówno pieniądze, jak i cenny czas!

Skontaktuj się z nami

Dział sprzedaży

Zuzanna Bukowska

zuzanna.bukowska@bucovers.pl

+48 693 400 087

Klaudia Farynowska

bucovers@bucovers.pl

+48 693 400 085

Amelia Bukowska

bucovers@bucovers.pl

+48 693 400 120

Krzysztof Ziółkowski

krzysztof.ziolkowski@bucovers.pl

+48 605 212 213

Dział techniczny

Piotr Graczyk

piotr.graczyk@bucovers.pl

+48 693 400 110

Krystian Młynarczyk

krystian.mlynarczyk@bucovers.pl

+48 523 188 090

Bartosz Błaszak

bartosz.blaszak@bucovers.pl

+48 726 885 086

Serwis

bucovers@bucovers.pl

+48 601 215 831

Dział logistyki

Sławomir Czubachowski

bucovers@bucovers.pl

+48 601 215 831

Napisz do nas

website made by melon.studio