Pięć praktycznych pomysłów na dach nad tarasem

Dach nad tarasem nie tylko zabezpieczy twój taras przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi, ale również stworzy przestrzeń idealną do wypoczynku nawet w chłodne wieczory.

Dlaczego dach na tarasie jest niezbędny?

Wiele osób marzy o zadaszonym tarasie. W przeciwieństwie do baldachimu, markizy czy altany takie rozwiązanie jest w stanie zapewnić przytulne miejsce do relaksu i spotkań przez cały rok. Współcześnie istnieje wiele różnych technik wznoszenia takich konstrukcji – można np. przedłużyć już istniejące zadaszenie lub stworzyć je od podstaw. Bez względu na sposób budowy, pokrycie dachu tarasu to inwestycja, która niesie za sobą wiele korzyści. Oto te najważniejsze:

ochrona przed czynnikami zewnętrznymi: dobrej jakości zadaszenie tarasu chroni meble ogrodowe oraz domowników przed deszczem, śniegiem i gradem. Pozwala to na nieograniczone korzystanie z tarasu przez większość roku, niezależnie od pogody, co tym samym zwiększa jego praktyczność;

wydłużenie żywotności tarasu: zastosowanie odpowiedniego zadaszenia tarasu chroni integralność konstrukcji przed wilgocią, promieniowaniem UV i wahaniami temperatury. Skutkuje to minimalną konserwacją i długoterminowymi oszczędnościami;

zwiększenie estetyki posesji: wybór odpowiedniego pokrycia dachu tarasu umożliwia dostosowanie go do stylu i charakteru domu oraz ogrodu. Na rynku dostępnych jest wiele materiałów, w tym dachówka ceramiczna, blacha trapezowa, poliwęglan i pleksi. Większość z nich jest oferowana również w szerokiej gamie kolorów, wzorów oraz faktur;

oszczędności energetyczne: decydując się na materiał, który zapewnia doskonałą izolację termiczną, można skutecznie regulować temperaturę na tarasie i wewnątrz domu. To z kolei przekłada się na mniejsze wydatki na ogrzewanie i klimatyzację;

łatwość konserwacji: niektóre materiały stosowane w zadaszeniach tarasów są łatwe w utrzymaniu i nie wymagają częstego czyszczenia, malowania ani pielęgnacji. Przyczynia się to do generowania znacznych oszczędności, jeśli chodzi o konserwację dachu i utrzymanie go w dobrym stanie przez długi czas.

Czym zadaszyć taras? Poznaj nasze inspiracje!

Teraz gdy wiesz już, dlaczego powinieneś zainwestować w dach na tarasie, przyszła kolej na to, abyś poznał najpopularniejsze rodzaje zadaszeń. Istnieje wiele różnych opcji dostępnych na rynku, które oferują różne funkcje i estetykę. Poznaj nasze pomysły na dach tarasu przy domu!

Dach dwuspadowy

Taras z dachem dwuspadowym jest popularnym rozwiązaniem architektonicznym. Takie zadaszenie składa się z dwóch spadzistych części, które spotykają się na centralnej kalenicy. Ten typ konstrukcji jest znany z klasycznego i ponadczasowego wyglądu, a także praktyczności i funkcjonalności. Strome połacie dwuspadowego dachu pozwalają na sprawne odprowadzanie wody i zrzucanie śniegu, co czyni go popularnym wyborem na terenach o dużej średniej rocznej sumie opadów atmosferycznych.

Decydując się na zadaszenie tarasu dachem dwuspadowym, możesz zastosować różne materiały. Do wyboru masz m.in. blachodachówkę, drewno lub płyty poliwęglanowe. Wybór tego ostatniego pozwoli nie tylko cieszyć się naturalnym światłem, ale także nowoczesną estetyką. Przezroczyste materiały mogą również skutecznie chronić przed promieniowaniem UV.

Dach nadstawny

Jeśli chcesz zachować jednolity wygląd architektoniczny swojego domu, zastosuj dach nadstawny. Tego rodzaju konstrukcja może stanowić przedłużenie dachu głównego lub zostać zamontowana jako osobny element ściśle do niego przylegający. W obu przypadkach przedłużenie dachu nad tarasem zapewni ochronę przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi.

Dach typu pergola

Pergola to drewniana lub metalowa konstrukcja, która pozwala stworzyć przyjemny cień na Twoim tarasie. Aby zapewnić sobie schronienie przed deszczem, możesz pokryć ją materiałem ochronnym, takim jak tkanina, rolety lub specjalistyczne panele. Zadaszenie typu pergola daje praktycznie nieograniczone możliwości dekorowania, co pozwala na personalizację przestrzeni tarasowej zgodnie z własnymi preferencjami.

Dach zaokrąglony (prefabrykowany)

Jeśli marzysz o nowoczesnym i estetycznym tarasie, możesz zdecydować się na zaokrąglone zadaszenie wykonane z przezroczystego poliwęglanu. Takie rozwiązanie ma wiele zalet. Po pierwsze, pozwala na swobodne przenikanie światła, podziwianie zachodów słońca i gwiaździstego nieba. Po drugie, jest trwałe i odporne na warunki atmosferyczne, co zapewnia długotrwałą ochronę przed czynnikami zewnętrznymi. Co więcej, zadaszenie z wykorzystaniem poliwęglanu może być wykonane z elementów prefabrykowanych. Oznacza to znaczne skrócenie oczekiwania na montaż, a także możliwość łatwej modyfikacji.

Możliwość modyfikacji oznacza, że konstrukcję można dostosować do konkretnej przestrzeni i wymagań estetycznych, co daje większą elastyczność projektową. Jeśli w przyszłości zajdzie potrzeba rozbudowy zadaszenia, elementy prefabrykowane umożliwiają łatwe wprowadzenie takich zmian – bez potrzeby demontowania całego tarasu.

Zadaszenie zielone

To doskonałe rozwiązanie, jeśli lubisz bliskość natury i chcesz stworzyć ekologiczne, a jednocześnie estetyczne zadaszenie tarasu. Jak sama nazwa wskazuje, polega ono na umieszczeniu na dachu… roślinności. W ten sposób możesz wprowadzić na taras przyjemny klimat, a tym samym poprawić jakość powietrza i izolację termiczną. Roślinami na dachu mogą być zarówno bujne trawy, jak i kwiaty ozdobne czy pnącza. Decydując się na takie rozwiązanie, upewnij się, że pokrycie dachu tarasu jest odpowiednio wytrzymałe.

O czym pamiętać podczas budowania zadaszenia tarasu?

Jeśli wiesz już, czym zadaszyć taras, to świetnie. Jest to jednak dopiero pierwszy krok. Istnieje kilka ważnych rzeczy, o których powinieneś pamiętać zarówno przed rozpoczęciem prac, jak i w trakcie oraz po zakończeniu budowy dachu.

Pozwolenie i zgłoszenie

Zapewne zastanawiasz się, czy przed rozpoczęciem budowy zadaszenia tarasu powinieneś uzyskać pozwolenie na budowę lub zgłosić inwestycję do właściwej jednostki. Otóż zgodnie z przepisami budowlanymi tego rodzaju prace uważane są za remont. Jest to bardzo dobra wiadomość dla osób, które zamierzają zainwestować w dach na tarasie. Oznacza to bowiem, że wystarczy jedynie zgłosić budowę do odpowiedniej jednostki administracyjnej:

- starostwa powiatowego, - urzędu wojewódzkiego, - urzędu miasta na prawach powiatu.

Planowanie i projektowanie

Nawet jeśli Twój projekt dachu na taras nie wymaga żadnych zezwoleń, nie oznacza to, że możesz ot tak przystąpić do budowy. Warto wcześniej skontaktować się z kimś, kto ma niezbędną wiedzę techniczną i będzie w stanie wykonać dla Ciebie projekt uwzględniający indywidualne potrzeby. Jeśli nie masz doświadczenia budowlanego, możesz zlecić wykonanie zadaszenia profesjonalnej firmie remontowej. Choć inwestycja może być przez to bardziej kosztowna, zyskasz pewność, że prace będą wykonane w sposób bezpieczny i fachowy.

Konserwacja i utrzymanie

Dach nad tarasem przy domu wymaga odpowiedniego utrzymania. Gdy już zostanie wybudowany, powinieneś pamiętać o tym, by regularne przeprowadzać kontrole. Dzięki temu upewnisz się, że konstrukcja jest w dobrym stanie. Na bieżąco usuwaj zanieczyszczenia takie jak liście czy śnieg, które mogą gromadzić się na zadaszeniu i stwarzać ryzyko jego pękania i zawalenia. Jeśli zastosowano materiały, które wymagają konserwacji, np. drewno, powinieneś pamiętać o corocznym malowaniu czy impregnacji.

Od czego zależy koszt pokrycia dachu tarasu?

W przypadku dachu tarasu można z całą pewnością założyć, że im mniej skomplikowany projekt, tym tańsza jest jego realizacja. Dotyczy to nie tylko ilości i rodzaju wymaganego materiału pokrycia, ale także kształtu samej konstrukcji. Dach z niewielką liczbą płaszczyzn, krzywizn i elementów dekoracyjnych będzie kosztował mniej od dwu- czy trzyspadowego.

Co więcej, jeśli zadaszenie tarasu ma być wyposażone w dodatkowe elementy, takie jak system ogrzewania, oświetlenie czy elektryczne markizy, musisz spodziewać się wyższej ceny. Koszt pokrycia dachu tarasu może różnić się także w zależności od lokalizacji oraz dostępności materiałów i usług. W niektórych regionach kraju surowce mogą być droższe, podobnie jak ich dostawa.

Powierzchnia dachu jest również istotnym czynnikiem wpływającym na koszt inwestycji. Im większa konstrukcja, tym więcej pracy będzie potrzebne, co przełoży się na ostateczną cenę. Duże znaczenie w kontekście wartości inwestycji ma także wybór ekipy montażowej. Bardziej doświadczeni i renomowani wykonawcy mogą pobierać wyższe ceny, ale oferować lepszą jakość usług. Jeśli zaś chodzi o materiały, najdroższe z nich to bez wątpienia szkło oraz drewno.

Ekonomicznym rozwiązaniem, które zapewnia najlepszy stosunek ceny do jakości, jest poliwęglan. Warto zdecydować się na niego zdecydować, ponieważ jest trwały i solidny. Taras pokryty poliwęglanem będzie mógł służyć przez wiele lat bez konieczności częstej konserwacji czy napraw.

Dach tarasu z poliwęglanu – zaufaj profesjonalistom

Zadaszenie nad tarasem to nie tylko pokrycie, ale także istotny element budynku, który dodaje wartości estetycznej i podnosi wartość nieruchomości. Wybór odpowiedniego zadaszenia zależy od osobistych preferencji i stylu architektonicznego domu. Każda opcja ma swój własny zestaw zalet i może być dostosowana do różnych wymagań. Istotne jest to, aby wybrać wysokiej jakości materiały i zasięgnąć porady profesjonalistów, którzy pomogą w urzeczywistnieniu wizji zadaszenia tarasu. Dzięki temu będziesz mógł cieszyć się piękną i funkcjonalną konstrukcją przez długie lata.

Jeśli interesuje Cię pokrycie tarasu poliwęglanem, koniecznie zapoznaj się z ofertą firmy Bucovers. To producent wysokiej klasy zadaszeń wykonywanych na zamówienie. Firma oferuje różne rodzaje poliwęglanu, które doskonale sprawdzają się w tego rodzaju inwestycjach. Główne zalety produktów Bucovers to:

wytrzymałość i trwałość, przepuszczalność światła, ochrona przed deszczem, mrozem i słońcem, wysoka estetyka i różnorodność kształtów.
Scroll to Top